About the Project

Biz kimiz?

Harran Üniversitesi öğrencileri olarak; bir araya geldiğimiz bu platformda, dünya gündeminde büyük yer edinen göç olgusunun, eğitim, siyaset, ekonomi gibi konularda ve toplumsal alanlarda, göçmenler üzerindeki etkilerine mikro ve makro düzeyde farkındalık sağlayarak ve dayanışarak, biz bilincini oluşturmaya çalışan gençleriz.

Neyi Amaçlıyoruz?

Zorunlu göç, sadece göç edenler değil, göç edilen bölgedeki insanlar üzerinde de birtakım sonuçlar doğuran bir fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Göç eden toplumlar ile, göç alan ülkenin yerel halkı arasında bir insani karşılaşma meydana gelmektedir. Bu karşılaşmada Türkiye’nin de zorunlu göçmenlere ev sahipliği yapmasının ardından yaşanan göçmen krizi ile toplumsal sorunların baş göstermesi kaçınılmaz olmuştur. Ön yargı, fiziksel ve psikolojik şiddet, ötekileştirme, nefret söylemleri gibi davranış kalıpların ortaya çıkması, sosyal dayanışmanın en aza indiği bir toplum meydana getirmiştir.

Grup Farkındalık olarak, göç olgusuna yönelerek, tüm dünyaya “Hepimiz Göçmeniz” diye haykırmak ve bizlerin de birer göçmen adayı olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Bu doğrultuda, empati duygumuzu geliştirip insanca yaşama arzusunu besleyerek yola devam etme çabası içerisindeyiz. Bununla birlikte gerek sosyal medya hesaplarımızda, gerek sitemizde, daha fazla göçmene ulaşıp onlarla birlikte bu platformda farklılıklarımızın zenginliklerimiz olduğunu ve kültürel farklılıklarımızdan edindiğimiz kazanımlarla geçmişte yaşanan ön yargı ve ötekileştirmelere bir sünger çekmeyi amaçlıyoruz.
“Hepimiz göçmeniz “ sloganıyla, göçmen olan ve göçmen hisseden her bireyi, bu platformda bir araya gelmeye davet ediyoruz.

Who are we?

As students of harran University; In this platform, where we come together, we raise awareness at the micro and macro level by raising awareness and solidarity on the effects of immigration, which has a great place in the world agenda, on education, politics, economy and social areas, on immigrantswe are young people trying to create.

What do we aim?

Forced migration emerges as a phenomenon that has some consequences not only for immigrants but also for people in the immigrant region. A humanitarian encounter takes place between the immigrant communities and the local people of the receiving country. In this encounter with the aftermath of Turkey’s refugee crisis has forced migrants to host at the beginning of the show has become inevitable social problems. The emergence of behavioral patterns such as prejudice, physical and psychological violence, marginalization and hate speech has created a society where social solidarity is minimized.

As a group Awareness, we want to shout out to the phenomenon of immigration and shout out to the world that “We are all migrant ” and remind us that we are candidates for immigration. In this direction, we are in an effort to continue our journey by developing our empathy and nurturing the desire to live humanly. Nevertheless, we are reaching more immigrants, both in our social media accounts and on our site, and with them, on this platform, our differences are riches, and with the gains from our cultural differences, a sponge in the past prejudice and otherizationWe aim.With the slogan of “We are all migrant” we invite every individual who feels and feels immigrant to come together on this platform.

Project Partners:

Grup Farkındalık, Turkey

Youth from Kassel to World, Germany

Associazione Internazionale New Humanity, Italy

Associacao Juvanil de Deao, Portugal

Desert Bloom for Training and Sustainable Development, Jordan

Grup Farkındalık Project Team

Hakan Gülerce, Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Zilan Duman, Grup Farkındalık

Hüsniye Kablan, Grup Farkındalık

Berrin Çoban, Grup Farkındalık

Fatma Kaçar, Grup Farkındalık

Nurselin Akar, Grup Farkındalık

Yusuf Ünver, Grup Farkındalık

Halil İbrahim Çiftçi, Grup Farkındalık

Elif Kolbüken, Grup Farkındalık