#ERASMUSDAYS2020’DE “HEPİMİZ GÖÇMENİZ” RÜZGARI

Erasmus+ programının tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü artırmak, potansiyel yararlanıcıları Erasmus+’dan yararlanmaya teşvik etmek amacıyla 2018 yılından bu yana ülkemizin de katılımıyla Ekim ayı içerisinde “Erasmus Günleri” (Erasmusdays) etkinlikleri düzenlenmekte, ülkemiz ile birlikte tüm Avrupa’da çeşitli görünürlük, yaygınlaştırma ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

 

Bu yıl  da Ekim ayında düzenlenen #Erasmusdays2020 etkinliklerine “Hepimiz Göçmeniz” Proje ekibi de yoğun bir program ile  katılım gösterdi. Üç gün süren programda genel olarak;  öğretici canlı yayınlar, film kritikleri ve müzik şöleni  yapıldı.

 

Programın ilk gününde  “Hepimiz Göçmeniz” proje ekibi tarafından organize edilen “Göç İçin Çal” etkinliği gerçekleşti. @Hgocmeniz İnstagram  hesabında  21.00’da canlı bir biçimde, izleyicilerin de istek şarkı talepleri doğrultusunda ilerleyen yayında; hem şarkı söyleyip hem de enstrüman çalan  Türkiyeli ve Suriyeli olmak üzere iki müzisyen yer aldı.  Müziğin iyileştirici ve birleştirici yapısının somutlaştığı bu yayın yaklaşık bir saat sürüp, sona erdi. Hemen sonrasında yine @Hgocmeniz İnstagram sayfasında “Neden Erasmus?” başlığı ile 22.00’da Erasmus+Gençlik Hareketlilik Koordinatörü Dr. Kemal BAŞCI ile Hakan GÜLERCE moderatörlüğünde yaklaşık bir saat süren bir canlı yayın gerçekleşti. İnteraktif bir biçimde ilerleyen yayında genel olarak “Erasmus+ projelerinin içeriği ve  nasıl olması gerektiği” konuları konuşuldu. Program sonunda BAŞÇI; Kitap okumanın önemini dile getirmiş, gençlerin  sonuç odaklı olmak yerine süreç odaklı olmaları gerektiğini vurgulamıştır. Program akışı bu şekilde sonlanmıştır.

 

Program ikinci gününde  “Zoom Meeting”  Uygulaması üzerinde online ortamda buluşan katılımcılar ile 20.00’da “Online Ödüllü Yarışma” düzenlendi. Göç alanı ile ilgili on sorudan oluşan bu yarışmada kazanan ilk üç kişi ödül almaya hak kazanıp, ödülleri gönderilmek üzere iletişim bilgileri alındı. Bu şekilde sonlanan yarışmadan hemen sonra yine “Zoom Meeting” Uygulaması üzerinde 21.00’da “For Sama” film kritiği yapıldı. Bir kadının elinde kamerası ile savaş ortamını görüntülediği bu filmden katılımcıların etkilendikleri veya çarpıcı buldukları noktalar soruldu.  Spontane bir biçimde ilerleyen bu görüşmede katılımcılar duygulandıkları, etkilendikleri noktaları dile getirip, cevabını bilmedikleri soruların cevaplarına ulaştıklarını dile getirmiş, karşılıklı fikir alış-verişinde bulunmuşlardır. Film Kritiğinden hemen sonra yine “Zoom Meeting” uygulaması üzerinden 22.00’da “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi  Başkanı  İlker ASTARCI”  Katılımı ile bir görüşme gerçekleşmiştir. ASTARCI ile birlikte yoğun olarak gençlerin katıldığı bu görüşmede genel olarak “ Gençlik, Avrupa Birliği ve Erasmus” konuları tartışılmıştır.  Yaklaşık üç saat süren bu görüşmede ASTARCI Erasmus+ projelerini anlatmış, gençlere “Dert Edinmenin “ çok önemli bir olgu olduğunu söylemiştir. Program sonunda gençler ASTARCI ’ya yürütmüş oldukları Erasmus+ projelerinden söz etmiş, ASTARCI ’ya birtakım sorular sormuşlardır. Program akışı bu şekilde sonlanmıştır.

 

Programın üçüncü ve son gününde “Hepimiz Göçmeniz” Projesinin  Almanya, İtalya, Ürdün ve Portekiz’deki ortakları ile 18.00’da @Hgocmeniz İnstagram hesabı üzerinden  “Grup  Farkındalık” Lideri Hakan GÜLERCE moderatörlüğünde canlı yayın gerçekleşmiştir. İngilizce dilinde gerçekleşen bu yayında proje ortaklarının deneyimleri  spontane bir biçimde konuşulmuştur. Program akışı sonlandıktan sonra 20.00’da Arapça dilinde   “Grup Farkındalık” üyesi Hüsniye KABLAN moderatörlüğünde,  “Ghaana THABİT ve Ahmed El-Cerad” ile  “@Hgocmeniz İnstagram hesabından canlı  yayın gerçekleşmiştir. Temel olarak “Göçmen Tecrübelerinin”  konuşulduğu bu yayın yaklaşık bir saat sürdükten sonra sona ermiştir. Yoğun bir programla geçen üç günün sonunda yine “Hepimiz Göçmeniz” proje ekibince hazırlanan ve “Hepimiz Göçmeniz” projesi kapsamında yapılmış etkinlikleri konu alan “Kısa Film Gösterimi” olmuştur. “Hepimiz Göçmeniz” proje ekibinin  #Ersamusdays2020 etkinlikleri bu şekilde sonlanmıştır.

Author : Berrin Çoban

Farklılıklar dikkatini çeken, gençliğinin tüm enerjisini faydalı işlerde harcamak isteyen bir sosyoloji meraklısı 🌈😇

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *